ESDENT

Tomografia Stomatologiczno-Laryngologiczna

Kontakt

Poznań577 488 788Pon-Pt 9.00-19.00

ul. Rataje 166/lok.13również rejestracja online
Kontakt

Wrocław 733 933 212Pon-Pt 9.00 - 19.00/17.00

ul. Wiktora Brossa 1D-1Erównież rejestracja online
ul. Pomarańczowa 8również rejestracja online

Badanie RTG stawów skroniowo-żuchwowych to badanie, które pozwala na analizę stanu stawów i funkcjonowania zgryzu. Rentgen stawów skroniowo-żuchwowych to istotne narzędziem w diagnostyce i planowaniu procedur między innymi w chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, a przede wszystkim w okluzji.

Badanie rentgenowskie SSŻ zwartych i rozwartych – zastosowanie

Prześwietlenie rentgenowskie stawów skroniowo-żuchwowych jest często stosowane w przypadku:

  • Diagnostyki funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych – sprawdzenia nie tylko występowania ewentualnych nieprawidłowości, ale też parametrów zgryzu.
  • Występowania zmian i zaburzeń – analiza stanu SSŻ pozwoli na odkrycie i zdiagnozowanie występujących zaburzeń i nieprawidłowości.
  • Planowania leczenia – umożliwi dokładne zaplanowanie procedury, głównie w zakresie okluzji i chirurgii szczękowo-twarzowej.

Kiedy należy wykonać badanie RTG SSŻ zwartych i rozwartych?

Badanie jest zalecane jest głównie w przypadku:

  • Przed rozpoczęciem zabiegów chirurgicznych tego obszaru, aby określić najlepszą metodę zabiegu i sprawdzenia ewentualnych przeszkód
  • W przypadku występowania zaburzeń nieprawidłowego zgryzu
  • Występowania choroby zwyrodnieniowej, jako skutku nieprawidłowych warunków zgryzowych

Przygotowanie do badania

Przygotowanie do prześwietlenia zatok jest proste. Zaleca się usunięcie biżuterii, okularów oraz wszelkich metalowych przedmiotów z okolic głowy, które mogą zakłócić obraz. Nie ma potrzeby specjalnego postępowania dietetycznego czy zmian w przyjmowaniu leków.

Jak przebiega badanie?

Zdjęcie rentgenowskie stawów skroniowo-żuchwowych zwartych i rozwartych jest szybkie, bezbolesne. Pacjent umieszczony jest w specjalnej pozycji, tak aby promienie rentgenowskie mogły przebiegać w sposób umożliwiający uzyskanie odpowiedniego obrazu struktur stawów. Cały proces trwa zaledwie kilka sekund, a uzyskane zdjęcia są od razu dostępne do analizy przez specjalistę.

Zobacz cennik

Gdzie wykonać RTG SSŻ zwartych i rozwartych?

Zdjęcie rentgenowskie 2D stawów skroniowo-żuchwowych wykonasz w każdej naszej placówce ESDENT, zarówno w Poznaniu jak i Wrocławiu.