ESDENT

Tomografia Stomatologiczno-Laryngologiczna

Kontakt

Poznań577 488 788Pon-Pt 9.00-19.00

ul. Rataje 166/lok.13również rejestracja online
Kontakt

Wrocław 71 307 60 70Pon-Pt 9.00 - 17.00

ul. Pomarańczowa 8również rejestracja online

Z nami jesteś w dobrych rękach. 


Możesz umówić się także przez serwis znanylekarz.pl:  
Grochowska
Obornicka
Rataje
Wrocław

Najczęściej zadawane pytania:

  1. Jak przygotować się do badania rtg?

    Przed wykonaniem zdjęć pantomograficznych i cefalometrycznych (2D)
    oraz tomograficznych (inaczej 3D, CT, CBCT, tomo) należy zdjąć wszelkie ozdoby
    głowy i szyi tj. kolczyki, spinki, łańcuszki, okulary itp., oraz wyjąć z ust posiadane
    ruchome uzupełnienia protetyczne. Aparaty ortodontyczne nie przeszkadzają w wykonaniu zdjęcia.

  2. Czy są jakieś przeciwskazania badania rentgenowskiego?

    Głównym przeciwwskazaniem do wykonania RTG jest ciąża pacjentki.
    Mając na względzie zdrowie dziecka badanie powinno być wykonywane jedynie
    w sytuacji bezwzględnie koniecznej i po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę.
    Jeśli jednak istnieje taka możliwość - zachęcamy by poczekać do rozwiązania ciąży.
    U pacjentek w wieku rozrodczym (16 r.ż.-50 r.ż.) badanie powinno być optymalnie
    wykonywane w I fazie cyklu, tj. do 10-go dnia, aby zminimalizować ewentualną możliwość
    uszkodzenia gamety lub zapłodnionej komórki jajowej.
    Dlatego zawsze prosimy pacjentki o poinformowanie personelu przed wykonaniem badania o możliwej ciąży.

  3. Kiedy wykonać zdjęcie pantomograficzne, a kiedy tomografię?

    Zdjęcie pantomograficzne jest zdjęciem poglądowym, które w niewielkim stopniu pokazuje stan zdrowotny uzębienia, ale ze względu na małą dawkę jest zalecane jako zdjęcie pierwszego etapu leczenia. Posiadamy możliwość wykonania zdjęcia tomograficznego, którego dawka jest porównywalna do dawki przy tradycyjnej projekcji panoramicznej (tzw. szybki skan).
    Badanie tomograficzne uzyskuje przestrzenny model tkanek pacjenta i umożliwia bardzo dokładną analizę, postawienie prawidłowej diagnozy oraz szczegółowe przeprowadzenie zabiegu.

  4. Jak duża jest dawka promieniowania i jak często można wykonywać badania rentgenowskie?

    Nasze pracownie wyposażone są w aparaty z generatorami wysokiej częstotliwości, dzięki czemu dawka promieniowania jest ok. 20 razy mniejsza w porównaniu do tomografii szpitalnej. Pochłonięte promieniowania podczas skanu tomograficznego całej szczęki odpowiada 5-godzinnemu lotowi samolotem, czyli jest niewielka. Dodatkowo, podczas każdego badania Pacjent zabezpieczany jest ołowianym fartuchem. Badanie rentgenowskie można wykonać tak często jak jest to konieczne i niezbędne dla poprawnego leczenia.

  5. Czy na badanie rentgenowskie konieczne jest skierowanie?

    Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn 18 lutego 2011r w sprawie warunków bezpieczeństwa stosowania promieniowania jonizującego (rentgenowskiego) dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej – Dz. Ust. Nr.51, skierowanie od lekarza z jego podpisem, pieczątką i celem badania jest niezbędne.

  6. Czy takie badania są bezpieczne?

    Zdecydowanie tak! W naszej Pracowni spełniamy wszystkie wymogi dotyczące bezpiecznego stosowania promieniowania rentgenowskiego, a dodatkowo posiadamy nowy, cyfrowy aparat, który wykorzystuje możliwie, jak najniższe dawki promieniowania przy wysokiej jakości obrazowania.

  7. Czy badania rentgenowskie są bolesne?

    Oczywiście, że nie! Promieniowanie rentgenowskie nie jest odczuwalne przez człowieka i jest w pełni bezbolesne.

  8. Jak dostarczane są wyniki i jak długo będę musiał/-a czekać?

    Wyniki są dostępne bezpośrednio po badaniu. Czas oczekiwania nie przekracza 5 minut.

  9. Jak długo trwa badanie?

    Czas wykonania zależy od rodzaju badania, jaki otrzymaliście Państwo od lekarza dentysty. Podstawowe oraz najczęściej zlecane zdjęcie zębów to pantomogram i w naszych pracowniach trwa to niespełna 14 sekund. Tomografie 3D CBCT trwają również 14 sekund. Najkrócej trwa tomografia pozabiegowa - jedyne 4,9 sekundy. Badania 2D stawów skroniowo-żuchwowych wynosi 6,2 sekundy, a zdjęcie skrzydłowo-zgryzowe (pantomografem) L i P - 7,2 sekundy. Czas wykonywania pozostałych badan 2D nie przekracza 14 sekund. Są to jedne z najkrótszych czasów ekspozycji aparatów rentgenowskich, jakimi dysponują firmy. Firma Ray, której sprzęty posiadamy bardzo dba o Państwa bezpieczeństwo! Zapraszamy do pracowni ESDENT w Poznaniu i we Wrocławiu!

  10. Czy sprzęt, na którym wykonujemy zdjęcia jest dobry? Albo czy jakość zdjęć i bezpieczeństwo pacjentów, a marka sprzętu ma jakieś znaczenie ?
    Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem sprzętów firmy RAY. Wyposażenie do tomografii CBCT, które oferujemy jest produkowane przez koreańskiego producenta (www.raymedical.com) specjalizującego się w tomografii stożkowej i CAD/CAM dla gabinetów. W latach 2010-16 był częścią koncernu SAMSUNG i rozwijał dla nich rentgeny medyczne. Sprzęt w naszych pracowniach umożliwia wykonanie badania RTG z minimalną dawką, jaka jest potrzebna do zrobienia ostrych i wyraźnych zdjęć.

Wykonywane przez nas badania 2D:

Pantomogram-panorama-2D-tomografia-prześwietlenie

Pantomogram
Pantomogram to zdjęcie rentgenowskie szczęki i żuchwy, istotne w trakcie każdego leczenia stomatologicznego. Zdjęcie pantomograficzne jest zdjęciem przeglądowym, które pokazuje stan zdrowotny uzębienia. Ze względu na małą dawkę promieniowania jest zalecane jako zdjęcie podczas pierwszego etapu leczenia..

Cefalmetria-prześwietlenie-RTG-twarzoczaszki

Cefalometria
Cefalometria to zdjęcie RTG twarzoczaszki nazywane także telerentgenogram jest istotny przy leczeniu wad zgryzu do analizy ortodontycznej. W zależności od zlecenia lekarza ortodonty wykonuje się zdjęcie boczne LAT, tylno-przednie (PA) albo przednio-tylne (AP).

Zdjęcie-ortogonalne-zębów-2D-tomografia

Ortogonalne
Zdjęcie ortogonalne jest to badanie przeglądowe zębów w szczęce i żuchwie, podobne do pantomogramu, jednak na nim nie ma uwidocznionych stawów skroniowo-żuchwowych, a zęby są od siebie delikatnie rozsunięte, co pomaga ocenić i zdiagnozować próchnicę w przestrzeniach międzyzębowych.

 

 

 

Badanie-RTG-skrzydłowo-zgryzowe

Skrzydłowo-zgryzowe P i L
Badanie rentgenowskie, na którym są jednocześnie widoczne korony górnych i dolnych zębów przedtrzonowych i trzonowych w celu diagnostyki próchnicy, w szczególności w przestrzeniach międzyzębowych.

RTG-stawów-skroniowo-żuchwowych

SSŻ zwarte i rozwarte
Badanie RTG stawów skroniowo-żuchwowych pomaga w rozpoznawaniu zmian morfologicznych i zaburzeń czynnościowych. Najczęstszym procesem chorobowym tych struktur jest choroba zwyrodnieniowa, która rozwija się zazwyczaj jako skutek nieprawidłowych warunków zgryzowych, a także jako efekt zgrzytania i zaciskania zębów (bruksizm). W celu diagnozy lekarz zleca wykonanie tego badania czynnościowo- mianowicie przy zamkniętych ustach i otwartych.

RTG-zatok-przynosowych-2D

Zatoki
RTG zatok to rentgenogram obrazujący zatoki. RTG zatok przynosowych należy do podstawowych badań diagnostycznych, które mogą być zlecone przez lekarza w przypadku podejrzenia patologii w obrębie zatok. Anatomicznie wyróżniamy zatoki czołowe, klinowe, sitowe i szczękowe.

 

RTG-punktowe-zęba

Punktowe zęba
Zdjęcie rentgenowskie zęba lub okolicy zębów, to badanie pozwalające zdiagnozować różne stany chorobowe i zapalne rozwijające się wewnątrz  zęba oraz pozwalające dokładnie zobaczyć i ocenić strukturę korzeni (kanałów) zębowych.

 
 

 

Wykonywane przez nas badania Tomograficzne CBCT 3D:

Tomografia-3D-Szczęka-rzuchwa-zatoki

Szczęka, żuchwa 
Tomografia 3D inaczej CBCT (tomografia wiązką stożkową). Uwidacznia szczękę, żuchwę i zatoki szczękowe w trzech płaszczyznach. Badanie tomograficzne uzyskuje przestrzenny model tkanek pacjenta i umożliwia bardzo dokładną analizę, postawienie prawidłowej diagnozy oraz szczegółowe przeprowadzenie zabiegu. Umożliwia precyzyjne określić miejsce bólu i sposób leczenia. Ważną i cenną cechą TK jest obrazowanie zarówno tkanek miękkich, jak i kości. Żadne inne badanie nie daje porównywalnych wartości diagnostycznych. CBCT wykorzystywane jest w diagnostyce, a także planowaniu i wyborze odpowiedniej metody leczenia z zakresu wszystkich dziedzin nowoczesnej stomatologii: chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji (leczenia kanałowego), ortodoncji, periodontologii oraz protetyki. W naszych pracowniach stosujemy najniższe dawki promieniowania gwarantując bezpieczeństwo pacjentom, zachowując przy tym doskonałą rozdzielczość badania tak istotną do trafnej diagnozy.

RTG-stawów-skroniowo-żuchwowych

Szczęka, żuchwa, SSŻ
Tomografia CBCT uwidacznia żuchwę, szczękę z zatoką szczękową i stawy skroniowo-żuchwowe na jednym zdjęciu. Ważną i cenną cechą TK jest obrazowanie zarówno tkanek miękkich, jak i kości. Umożliwia zobrazowanie nawet najmniejszych zmian i stanu zębów u człowieka. Najczęściej te badanie wykonuje się w diagnostyce i planowaniu leczenia schorzeń oraz zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych, takich jak przeskakiwanie żuchwy, trzaski, asymetria ruchomości, zgrzytanie i zaciskanie zębów. Zdjęcie wykonuje się bez zagryzaka, zęby muszą być zagryzione w naturalny sposób dla danej osoby. Badanie te idealnie nadaje się do diagnostyki metodą Akademii Dawsona, której filozofią jest wiedza o tym, że staw skroniowo-żuchwowy, mięśnie i zęby, stworzone są do funkcjonowania w harmonii. CBCT wykorzystywane jest w diagnostyce, a także planowaniu i wyborze odpowiedniej metody leczenia ortodontycznego stawów skroniowo-żuchwowych oraz chirurgii ortognatycznej.

Tomografia-twarzoczaszki-3D

Twarzoczaszka 
Dzięki zaawansowanym technologiom oraz urządzeniom firmy RAY wykorzystywanym podczas badań w naszych pracowniach możliwe jest wykonanie tomografii stożkowej o największym dostępnym polu obrazowania na rynku. Otrzymujemy obrazy o wysokiej jakości i rozdzielczości. CBCT obrazuje duży zakres części twarzy: żuchwę, szczękę, zatoki przynosowe. Badanie wykorzystuje się do: ortodoncji, diagnostyki stawów skroniowo-żuchwowych, dużych zabiegów chirurgiczne, analizy zatok i dróg oddechowych, ortognatyce, rekonstrukcji twarzy, chirurgii pourazowej, diagnostyce łagodnych i złośliwych nowotworów. Największy rozmiar pola obrazowania dostępny jest w naszej pracowni we Wrocławiu przy ul. Pomarańczowej 8. 

 

Tomografia-3D-Szczęka-lub-rzuchwa

Szczęka lub żuchwa
Tomografia CBCT uwidacznia żuchwę lub szczękę wraz z dnem zatoki szczękowej. Ważną i cenną cechą TK jest obrazowanie zarówno tkanek miękkich, jak i kości. Umożliwia zobrazowanie nawet najmniejszych zmian i stanu zębów u człowieka. CBCT wykorzystywane jest w diagnostyce, a także przy planowaniu i wyborze odpowiedniej metody leczenia z zakresu wszystkich dziedzin nowoczesnej stomatologii: chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji (leczenia kanałowego), ortodoncji, periodontologii oraz protetyki.

Tomografia-zęba-3D

Okolice zęba (endo)
Tomografia CBCT wybranej okolicy zębów w trybie najlepszej rozdzielczości. Płynne pole obrazowania umożliwia rozszerzenie obrazu w zależności od potrzeb. Zdjęcie jest bardzo dokładne, najczęściej służy do leczenia endodontycznego (kanałowego), aby uwidocznić wszystkie kanały, złamane narzędzia endodontyczne, zmiany okołowierzchołkowe czy torbiele.

Tomografia-3D-zęba-standard

Okolice zęba (standard)
Tomografia CBCT wybranej okolicy zębów w trybie standardowym. Istotne badanie przed implantacją jeśli potrzebna jest tylko okolica zęba. Nie jest to wycinek z tomografii całościowej- wykonujemy tylko i wyłącznie CBCT wybranej okolicy zęba, więc dawka promieniowania jest bardzo niska z uwagi na małe pole obrazowania. 

 

Tomografia-pozabiegowa-małe-promieniowanie

Pozabiegowe: szczęka, żuchwa
CBCT, na którym widoczna jest żuchwa, szczęka i część zatok. Zdjęcie trwa tylko 4,9 sekundy – dzięki szybkiemu obrotowi lampy zredukowana jest dawka do minimum. Dawka promieniowania jest porównywalna do zdjęcia pantomograficznego (panoramy). Jest to zdjęcie 3D, więc widzimy w trzech płaszczyznach, czyli dużo więcej niż na zwykłym zdjęciu 2D. Rozdzielczość średnia, ale do diagnostyki pozabiegowej wystarczająca. 

Staw-skroniowo-żuchwowy-tomografia-3D

SSŻ zwarte lub rozwate 
Staw skroniowo-żuchwowy jest skomplikowanym stawem– zarówno pod względem budowy anatomicznej, jak i pełnionych funkcji. To dzięki niemu możliwe jest poruszanie żuchwą do przodu, do tyłu i na boki. Stawy skroniowo-żuchwowe są najczęściej używanymi stawami w naszym organizmie, ponieważ uczestniczą one w procesie mówienia, jedzenia, śpiewania i ziewania. Z tego względu wszelkie zmiany chorobowe stawów skroniowo-żuchwowych powodują wiele objawów, takich jak przeskakiwanie żuchwy, trzaski, asymetria ruchomości, zgrzytanie i zaciskanie zębów. Obecnie najskuteczniejszym sposobem obrazowania jest tomografia stawów skroniowo-żuchwowych. W zależności od zalecenia lekarza wykonuje się badanie w zwarciu i rozwarciu jamy ustnej pacjenta.

Ucho-środkowe-tomografia-3D

Ucho środkowe L lub P
Badanie to pozwala na ocenę anatomii struktur ucha wewnętrznego i środkowego, kosteczek słuchowych, kanałów półkolistych oraz struktur ślimaka. Najczęstszymi wskazaniami do wykonania badania są stany patologiczne w obrębie struktur kostnych ucha. 

 

Tomografia-zatoki-przynosowe-3D

Zatoki przynosowe
Badanie tomograficzne wiązką stożkową wszystkich zatok przynosowych: czołowych, klinowych, sitowych i szczękowych. Diagnostyka, która może być zlecona przez lekarza laryngologa, ale także innych specjalizacji w przypadku podejrzenia patologii w obrębie zatok. Najczęstszymi wskazaniami do wykonania tomografii zatok przynosowych są ostre i przewlekłe zapalenia zatok, skrzywienie przegrody nosa przed planowanym zabiegiem operacyjnym, guzy łagodne i złośliwe zatok i jamy nosowej, ocena drożności jam nosowych, urazy. Wysoka jakość tomografii umożliwia trafną diagnozę i szybsze podjęcie leczenia. 

tomografia-dróg-oddechowych-3D

Drogi oddechowe
Tomografia ta służy do oceny przebiegu dróg oddechowych. Diagnostyka, która może być zlecona przez lekarza laryngologa, ale także innych specjalizacji w przypadku podejrzenia zaburzeń w drogach oddechowych. Umożliwia to stworzenie wirtualnego obrazu jam ciała. Badanie to nie wymaga podania doustnego środka kontrastowego. 

Kręgi-szyjne-tomografia-3D

Kręgi szyjne C1, C2, C3
Badanie, które umożliwia postawienie właściwej diagnozy zespołu bólowego w okolicy szyi jest tomografia komputerowa kręgosłupa szyjnego. Na tomografii widać kręgi co najmniej C1, C2,C3. CBCT u mniejszych osób uwidacznia nawet do kręgu siódmego, który jest ostatnim kręgiem szyjnym. Badanie te nie wymaga podania doustnego środka kontrastowego.