ESDENT

Tomografia Stomatologiczno-Laryngologiczna

ESDENT

Tomografia Stomatologiczno-Laryngologiczna

Kontakt

Poznań 695 533 338 ul. Wagrowska 6
Pon-Pt 9.00 - 19.00

Kontakt

Warszawa 22 299 40 20 ul. Kobielska 1
Pon-Pt 9.00 - 19.00
Sobota 10.00 - 14.00

Kontakt

Wrocław 71 307 60 70ul. Pomarańczowa 8
Pon-Pt 9.00 - 17.00

Z nami jesteś w dobrych rękach. 

Najczęściej zadawane pytania:

 1. Jak przygotować się do badania rtg?

  Przed wykonaniem zdjęć pantomograficznych i cefalometrycznych (2D) oraz tomograficznych (inaczej 3D, CT, CBCT, tomo) należy zdjąć wszelkie ozdoby głowy i szyi tj. kolczyki, spinki, łańcuszki, okulary itp., oraz wyjąć z ust posiadane ruchome uzupełnienia protetyczne. Aparaty ortodontyczne nie przeszkadzają w wykonaniu zdjęcia.

 2. Czy są jakieś przeciwskazania badania rentgenowskiego?

  Głównym powodem zaniechania badania rtg jest ciąża pacjentki. Muszą wystąpić szczególne wskazania do wykonania takiego badania. Badania wykonywane są tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy ich przeprowadzenie jest bezwzględnie konieczne. RTG u kobiet w wieku rozrodczym, szczególnie u tych dyspozycję otrzymujemy od lekarza opiekującego planujących ciążę, powinno być optymalnie wykonane w I fazie cyklu miesiączkowego, tak by zminimalizować ryzyko uszkodzenia gamety lub zapłodnionej komórki jajowej przez dawkę promieniowania. Dlatego zawsze prosimy kobiety o poinformowanie personelu przed wykonaniem badania o możliwej ciąży.

 3. Kiedy wykonać zdjęcie pantomograficzne, a kiedy tomografię?

  Zdjęcie pantomograficzne jest zdjęciem poglądowym, które w niewielkim stopniu pokazuje stan zdrowotny uzębienia, ale ze względu na małą dawkę jest zalecane jako zdjęcie pierwszego etapu leczenia. Jako pierwsi na rynku posiadamy w naszej pracowni w Poznaniu możliwość wykonania zdjęcia tomograficznego, którego dawka jest porównywalna do dawki przy tradycyjnej projekcji panoramicznej.
  Badanie tomograficzne uzyskuje przestrzenny model tkanek pacjenta i umożliwia bardzo dokładną analizę, postawienie prawidłowej diagnozy oraz szczegółowe przeprowadzenie zabiegu.

 4. Jak duża jest dawka promieniowania i jak często można wykonywać badania rentgenowskie?

  Nasze pracownie wyposażone są w aparaty z generatorami wysokiej częstotliwości, dzięki czemu dawka promieniowania jest ok. 20 razy mniejsza w porównaniu do tomografii szpitalnej. Pochłonięte promieniowania podczas skanu tomograficznego całej szczęki odpowiada 5-godzinnemu lotowi samolotem, czyli jest niewielka. Dodatkowo, podczas każdego badania Pacjent zabezpieczany jest ołowianym fartuchem. Badanie rentgenowskie można wykonać tak często jak jest to konieczne i niezbędne dla poprawnego leczenia.

 5. Czy na badanie rentgenowskie konieczne jest skierowanie?

  Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn 18 lutego 2011r w sprawie warunków bezpieczeństwa stosowania promieniowania jonizującego (rentgenowskiego) dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej – Dz. Ust. Nr.51, skierowanie od lekarza z jego podpisem, pieczątką i celem badania jest niezbędne.

 6. Czy takie badania są bezpieczne?

  Zdecydowanie tak! W naszej Pracowni spełniamy wszystkie wymogi dotyczące bezpiecznego stosowania promieniowania rentgenowskiego, a dodatkowo posiadamy nowoczesny cyfrowy aparat, który wykorzystuje możliwie jak najniższe dawki promieniowania przy doskonałej jakości obrazowania.

 7. Czy badania rentgenowskie są bolesne?

  Oczywiście, że nie! Promieniowanie rentgenowskie nie jest odczuwalne przez człowieka i jest w pełni bezbolesne.

 8. Jak dostarczane są wyniki i jak długo będę musiał/-a czekać?

  Wyniki są dostępne bezpośrednio po badaniu. Czas oczekiwania nie przekracza 5 minut.

Wykonywane przez nas badania:

Pantomogram
(pot. panorama) – zdjęcie przeglądowe szczęki i żuchwy z widocznymi stawami skroniowo-żuchwowymi i zatokami przynosowymi. Umożliwia ocenę stanu uzębienia i zaplanowanie leczenia. Zdjęcie to jest materiałem diagnostycznym wykorzystywanym w każdej dziedzinie stomatologii.

Cefalometria
telerentgenogram boczny głowy w zwarciu lub boczne twarzoczaszki, AP– głównie wykorzystywane jest w ortodoncji do diagnostyki wad zgryzu i planowania leczenia ortodontycznego.

Zdjecie rentgenowskie zgryzowo skrzydłowe

Zdjęcie zgryzowo-skrzydłowe
wykonuje się w celu diagnostyki próchnicy przedtrzonowców i trzonowców.

Tomografia
(inaczej CBCT, CT, TK, zdjęcie 3D)

jest badaniem umożliwiającym bardzo dokładną analizę i postawienie prawidłowej diagnozy. CBCT doskonale sprawdza się w poszukiwaniu przyczyny bólu zęba jak i w poszukiwaniu „który ząb boli”. Umożliwia precyzyjnie określić miejsce i sposób leczenia bólu. Ważną i cenną cechą TK jest obrazowanie zarówno tkanek miękkich jak i kości. Żadne inne badanie nie daje porównywalnych wartości diagnostycznych (z wykluczeniem MRI które obrazuje przede wszystkim tkanki miękkie). Tomografia jest nieoceniona dla laryngologów w diagnostyce zatok, nosogardła, uszu, stawów skroniowo-żuchwowych oraz górnych dróg oddechowych. Przez stomatologów wykorzystywane między innymi do: chirurgii twarzowo-szczękowej i stomatologicznej, implantologii, ortodoncji, endodoncji, periodontologii.

Tomografia stawów skroniowo-żuchwowych
(inaczej zdjęcie SSŻ)

wykonuje się zwarciu i rozwarciu w celu oceny powierzchni stawu skroniowo-żuchwowego i głowy żuchwy.

Tomografia zatok
badanie diagnostyczne wykonywane w podejrzeniu chorób zatok przynosowych. Badanie RTG zatok umożliwia rozpoznanie chorób i zaburzeń w obrębie zatok szczękowych, czołowych, sitowych i klinowych. Dzięki temu umożliwia wyznaczenie odpowiedniej metody leczenia, a także lokalizuje ciała obce w zatokach. Badanie te jest obowiązkowe przed operacją chirurgiczną zatok.

Ta strona wykorzystuje Cookies do poprawnego funkcjonowania. Korzystając z niej akceptujesz Politykę prywatności.

Zrozumiałem