CBCT tomografia wiązki stożkowej - dlaczego jest niezbędna w nowoczesnej stomatologii
O zaletach nowoczesnej diagnostyki rozmawiamy z lek. dent. Joanną Jaskuła-Przybylską, specjalistą ortodontą, właścicielką gabinetu myORTHO w Poznaniu.
lekarz dentysta Joanna Jaskuła-Przybylska
lek. dent. Joanna Jaskuła-Przybylska
Od kiedy korzysta Pani z możliwości wykorzystywania tomografii stożkowej w stomatologii?Jako dentyści nieustannie podnosimy swoje kwalifikacje uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach. Wiele lat temu jeden z zagranicznych wykładowców podkreślił jak wzrosła jego zdolność diagnostyczna odkąd rutynowo - zamiast klasycznych pantomogramów - analizuje zdjęcia 3D uzyskane dzięki CBCT. Chcąc uzyskać jak najwięcej informacji z badania obrazowego również zaczęłam coraz częściej zlecać wykonanie tomografii stożkowej. Dla mnie widzieć znaczy wiedzieć, a nie widzieć znaczy zgadywać. Nie chcemy przecież snuć domysłów na temat ludzkiego zdrowia. Zatem jeśli chcę wiedzieć i poprawnie zdiagnozować dany przypadek, konieczne jest wykonanie badania CBCT.Dlaczego zdjęcie CT w leczeniu ortodontycznym też jest ważne?W każdym leczeniu najważniejsza jest dokładna diagnostyka. W ortodoncji CBCT pozwala nam uzyskać wielokrotnie więcej informacji niż przeglądowy pantomogram. Precyzyjna lokalizacja zębów zatrzymanych w wymiarze przedsionkowo-językowym jest możliwa jedynie dzięki obrazowaniu trójwymiarowemu. Podobnie jeśli chodzi o analizę kortykacji wyrostków kłykciowych żuchwy, ich pozycję w dołach stawowych czy morfologię wyrostków zębodołowych.Przykładowo, poniżej badanie TK pacjenta z aparatem ortodontycznym. Pomimo powstających artefaktów, doskonale widzimy stan zębów, wypełnień i okolicznych tkanek. Przy zębie szóstym po prawej stronie w szczęce z niedopełnionym kanałem korzeniowym jest zmiana okołowierzchołkowa. Co więcej widoczne jest zmniejszone upowietrznienie prawej zatoki szczękowej wskazujące na toczący się w niej stan zapalny.Zrzut ekranu programu do przeglądania zdjęć tomograficznych pokazujący stan zapalny zatokiCo może Pani ocenić na tomografii zębów?Wiele więcej niż na zwykłym przeglądowym zdjęciu pantomograficznym 2D. Uzyskujemy informację o brakującym nam trzecim wymiarze. Zdjęcie tomograficzne pozwala dokładnie zobrazować np. ustawienie zębów w kości wyrostka zębodołowego, zęby zatrzymane, liczbę i anatomię kanałów przy leczeniu endodontycznym, ewentualne zmiany okołowierzchołkowe oraz inne zmiany tkanki kostnej jak zmiany nowotworowe, torbiele. Pozwala także ocenić kostne struktury stawów skroniowo-żuchwowych - tak ważne przy leczeniu ortodontycznym.
Poniżej obraz diagnostyczny zatrzymanych dolnych ósemek. Uzyskujemy widok w trzech płaszczyznach: strzałkowej, czołowej i poprzecznej, dzięki czemu dokładnie widzimy jak ułożony jest ząb i jak przebiega kanał nerwu żuchwowego.