ESDENT

Tomografia Stomatologiczno-Laryngologiczna

Kontakt

Poznań577 488 788Pon-Pt 9.00-19.00

ul. Rataje 166/lok.13również rejestracja online
Kontakt

Wrocław 71 307 60 70Pon-Pt 9.00 - 17.00

ul. Pomarańczowa 8również rejestracja online

Tomografia CBCT jak najbardziej nadaje się do diagnostyki laryngologicznej. Dużą zaletą jest szeroka dostępność, krótki okres oczekiwania na badanie i niska dawka promieniowania w przeciwieństwie do tomografii spiralnej (szpitalnej).

Czynnikiem gwarantującym wykonanie dobrych badań jest algorytm przetwarzania zdjęć, które są specjalnie dedykowane do laryngologii. Dzięki algorytmom uwidaczniamy wyraźny obraz struktur anatomicznych, tak ważny do trafnej diagnozy.

W organizmie człowieka zatoki przynosowe obejmują zatoki:

  • czołowe (parzyste);
  • komórki sitowe;
  • zatoki klinowe (mogą być dwie);
  • zatoki szczękowe (parzyste);
  • zatoki łzowe.

Wygląd zatok przynosowych

Rys. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zatoki_przynosowe

Prócz odpowiednich algorytmów dedykowanych dla laryngologii do pełnej oceny stanu zatok istotne jest także duże pole obrazowania, pozwalające uwidocznić wszystkie elementy anatomiczne zatok za jednym obrotem lampy rentgenowskiej. Bardzo ważne jest również wykonanie zdjęcia tomograficznego na którym widać dużą część korzeni zębów w szczęce, które często wchodzą w zatoki szczękowe, powodując różne stany zapalne – najczęściej po leczeniu kanałowym. Urządzenie będące na wyposażeniu pracowni pozwala na to. Badanie CBCT zatok może pokazać nam stany zapalne, torbiele, obrzęki, pogrubienie błony śluzowej, niedrożności kompleksów ujściowo-przewodowych, skrzywienie przegrody nosowej, upowietrzenie zatok i inne patologie.

 TK zatok z pogrubioną bloną śluzową

TK zatok z pogrubioną błoną śluzową zatoki szczękowej prawej i niedrożnością kompleksów ujściowo-przewodowych po stronie prawej. Źródło: baza ESDENT

 Tomografia zatok

Tomografia zatok. Źródło: raymedical.com 

Pracownie tomografii stomatologiczno-laryngologicznej ESDENT są wyposażone w urządzenia produkcji firmy RAY, która w latach 2010-16 jako część koncernu SAMSUNG rozwijała rentgeny medyczne. W swojej ofercie mają sprzęty do tomografii dedykowane diagnostyce zatok, dróg oddechowych, uszu, kręgosłupa szyjnego, a nawet klatki piersiowej. Do naszych pracowni wybraliśmy urządzenia, które doskonale nadają się do celów stomatologicznych, gdzie każdy szczegół ma duże znaczenie, ale także swobodnie i bezpiecznie można wykonywać badania zatok, dróg oddechowych czy ucha dla laryngologii.

Tomografia komputerowa ucha wewnętrznego i środkowego

Badanie to pozwala na ocenę anatomii struktur ucha wewnętrznego i środkowego, kosteczek słuchowych, kanałów półkolistych i struktur ślimaka. Najczęstszymi wskazaniami do wykonania badania są stany patologiczne w obrębie struktur kostnych ucha.

Tomografia ucha wewnętrznego i środkowego

Tomografia uszu. Źródło: raymedical.com

Implant słuchowy RAY

Tomografia ucha - Implant Słuchowy. Źródło: raymedical.com

Tomografia dróg oddechowych

W diagnostyce dróg oddechowych zalecana jest obecnie bardzo pomocna diagnostyka obrazowa. Wykorzystując trójwymiarową tomografię komputerową wiązki stożkowej 3D (CBCT), z możliwością obrazowania poszczególnych pięter możliwej obturacji. Dzięki temu uzyskujemy bryłowy pomiar struktur nosa, gardła i krtani. Pozwala to na bardzo precyzyjną ocenę przestrzeni i struktur stanowiących bezpośrednia przyczynę dla wystąpienia zaburzeń oddychania podczas snu, możliwością zaplanowania zakresu i rodzaju zabiegu oraz wykonania badań porównawczych przed i pooperacyjnych.

A co z dawką promieniowania? Czy jest mniejsza czy większa niż przy standardowej tomografii spiralnej (szpitalnej) zatok? Odpowiadamy z całą pewnością: jest kilkunastokrotnie mniejsza. Kształt wiązki ma wpływ na dawkę. Zastosowanie promieniowania w postaci wiązki stożkowej umożliwia obrazowanie twarzoczaszki w trakcie tylko jednego obrotu źródła promieniowania. Skutkuje to mniejszą dawką promieniowania w porównaniu z tomografią spiralną oraz znacznym skróceniem czasu badania – trwa tylko 14 sekund. Tomografia wiązki stożkowej (CBCT) jest bardziej ekonomiczna dla pacjenta.

Większość tego typu tomografów to urządzenia pozwalające na wykonanie badania w pozycji siedzącej. Ramię urządzenia obraca się wokół głowy o 360 stopni wykonując serię projekcji. Detektory rejestrują obrazy z różnych stron, co daje w rezultacie trójwymiarowy obraz, który może być przetwarzany na bardzo dużą ilość sposobów. Fakt ten daje bardzo duże możliwości diagnostyczne w ciągu tylko 14 sekund.

Jak się należy przygotować do badania? Najważniejsze jest aktualne skierowanie z danymi pacjenta, rozpoznanie/cel, wskazanie rodzaju badania, pieczątka lekarza i placówki. Badanie w naszych pracowniach są wykonywane bez kontrastu, dlatego nie potrzebujemy żadnych wyników badań. Należy jedynie zdjąć elementy metalowe z głowy i szyi takie jak: kolczyki, naszyjniki, uzupełnienia protetyczne zdejmowane, aparaty słuchowe. Bardzo ważne jest, żeby się nie ruszać, nie przełykać śliny, nie zgrzytać zębami w trakcie badania, aby wyeliminować artefakty ruchowe.

 Implant słuchowy RAY

Wyznaczanie dróg oddechowych. Źródło: raymedical.com

Drogi oddechowe RAY

Wyznaczanie dróg oddechowych. Źródło: raymedical.com