ESDENT

Tomografia Stomatologiczno-Laryngologiczna

Kontakt

Poznań577 488 788Pon-Pt 9.00-19.00

ul. Rataje 166/lok.13również rejestracja online
Kontakt

Wrocław 71 307 60 70Pon-Pt 9.00 - 17.00

ul. Pomarańczowa 8również rejestracja online

Tomografia CBCT (cone beam computed tomography)  jest nieocenionym narzędziem dla współczesnej stomatologii, ponieważ umożliwia tworzenie trójwymiarowych obrazów kości, zębów, tkanek miękkich i nerwów.

Tomograf stomatologiczny cbct z logiem pracowni rtg ESDENT Poznań

Obraz w tomografii stomatologicznej powstaje w wyniku obrotu ramienia wokół pacjenta przy jednoczesnej emisji stożkowej wiązki promieniowania jonizującego. Taki kształt wiązki zapewnia objęcie większej powierzchni niż w przypadku tradycyjnych tomografów spiralnych. Dzięki temu przy jednym obrocie głowicy, aparat jest w stanie objąć cały interesujący nas anatomiczny fragment, bez konieczności wykonania wielu obrotów, jak ma to miejsce w tomografii spiralnej. Redukcja ilości obrotów głowicy wpływa na znaczne obniżenie dawki promieniowania jaką otrzymuje pacjent oraz zwiększa dokładność otrzymywanych obrazów. W porównaniu z tomografią spiralną zmniejszony jest znacznie czas i dawka promieniowania. Wysoka rozdzielczość tomografii CBCT daje możliwość zobrazowania najdrobniejszych zmian i szczegółów anatomicznych, co ma ogromne znaczenie przy planowaniu leczenia stomatologicznego.

grafika ilustrująca działanie tomografii stomatologicznej wiązki stożkowej cbct
Budowa i sposób działania tomografii CBCT.

Krok 1: Stożkowa wiązka promieniowania przechodzi przez szczękę oraz żuchwę pacjenta w trakcie obrotu ramienia.

Krok 2: Scyntylator z jodkiem cezu przekształca promieniowanie rentgenowskie w światło widzialne.

Krok 3: Światłoczułe piksele przetwarzają światło scyntylatora na sygnały elektryczne. Układy scalone zmieniają sygnały elektryczne na cyfrowe.

Krok 4: Cyfrowe dane są przesyłane do komputera i przetwarzane na obraz 3D.

Skolimowana wiązka promieniowania przechodząc przez naświetlany obiekt pada na detektory, które przesyłają sygnał do komputera, gdzie zostają przetworzone na obraz. Dzięki specjalnemu programowi do obróbki badań możliwe jest nie tylko przeglądanie dowolnych struktur w trzech płaszczyznach (osiowej, czołowej i strzałkowej), ale także wykonanie przydatnych manipulacji takich jak mierzenie długości oraz gęstości kości czy umieszczenie implantu w odpowiednim miejscu. Tomografia CBCT jest bardzo istotna przy leczeniu implantologicznym, chirurgicznym, ortodontycznym, periodontologicznym, endodontycznym, protetycznym czy laryngologicznym. Dzięki 14 sekundowemu badaniu CBCT uzyskamy wiele ważnych informacji nie możliwych do osiągnięcia przy zwykłym zdjęciu pantomograficznym/panoramicznym 2D.